Učebnici Fyzika jinak, nelze než doporučit. Je srozumitelně napsaná, tak že studentům nebude činit potíže porozumět látce. V kapitolách jsou vybrány podstatné pojmy, není zahlcena přebytečným množstvím dalších údajů. Rozšíření učebnice je dostupné na Internetu, tím se stává stále aktuální. Učebnici celkově hodnotím jako výbornou.
RNDr. Vladimír Vaščák www.vascak.cz
Chvályhodné, zajímavé dílko mého kamaráda ze Školy učitelů informatiky Lipnice nad Sázavou. Zatím jen mechanika, ale pěkně a přehledně podaná mimo jiné i pomocí myšlenkových map. Třeba budou časem následovat i další obory fyziky. :)
Libor Šrámek učitel FYZ a ITE na OA Přerov

Fyzika jinak je učebnice fyziky pro první ročníky středních škol. Začíná převody jednotek a pokračuje přes kinematiku, dynamiku a další témata až po mechaniku tekutin. Líp to asi půjde vidět z následující mapy. Původně jsem ji psal pro maturitní obor naší střední školy. S úspěchem ji používám i pro učně. Jenom nevím, co gymnazisti a průmyslováci, jestli to pro ně nebude málo ;). Víc o tom, proč jsem to udělal najdete v článku: Na fyziku s myšlenkovou mapou.

Knížka

A4, brožovaná, 99 stran ISBN 978-80-7453-585-7 Cena: 180,- Kč

nebo jako e-book, 148 stran A5 za 99,-

Myšlenkové mapy
1.

Každá kapitola začíná myšlenkovou mapou.

Je to taková kostra a nástin toho, co nás čeká. Dobře se z ní učí. V odkazech je pak tato mapa elektronicky.

Texty
2.

Uvnitř kapitol jsou samozřejmě texty! Ty jsou co nejjednodušší a snaží se to vysvětlit jako pro někoho...

... kdo tomu nerozumí.

Drobný příklad:

Vedlejší jednotky – nejsou v SI, ale používají se už tak dlouho, že by je bylo těžké přestat používat (litr, tuna, minuta, …) a tak jsou tolerované.

Pokud chceš vypadat jako exot, tak zkus doma říct, že se vrátíš za 7 200 sekund, nebo abys vypadal ještě líp, tak řekni, že přijdeš za 7,2 kilosekund. Uvidíš, co ti na to doma řeknou. Normální člověk by pravděpodobněji řekl, že se vrátí za 2 hodiny.

Odkazy
3.

Na konci každé kapitoly je odkaz na web. Na internetu je spousta zajímavých materiálů. A já bych Vám rád nabídl ty, které používám.

Většinou jsou to nějaká videa, texty, interaktivní animace (=aplety) a další texty. A taky tady najdete myšlenkové mapy z knížky v elektronické podobě.

Tento odkaz můžete z textu normálně opsat http://www.fyzikajinak.cz/prevody-jednotek/, ale myslím, že v tištěné podobě víc oceníte QR kód.

QR
Jak knihu získám?

Můj další projekt: